Két keréken a fenntarthatóság útján
Április 22. a Föld napja. Mára már hagyománnyá vált ezen a napon a kerékpárosok felvonulása, a Critical Mass elnevezésű rendezvény, amely országszerte egyre több érdeklődőt és részvevőt vonz. Ideje tehát elővenni a bringákat és alaposan megtakarítani, előkészíteni, akár a felvonulókhoz csatlakozunk, akár csak a közeli zöldségeshez indulunk bevásárolni. Budapesten és vidéken egyaránt találunk lehetőséget a két keréken száguldásra, a kapcsolódó rendezvényeken sok hasznos információhoz is juthatunk és ismeretségeket köthetünk.
Már azt hittük, visszavonhatatlanul itt a tavasz, az időjárás azonban csúfosan megtréfál bennünket az utóbbi 2 napban. A fagypont közeli hőmérséklet és az intenzív hózáporok remélhetőleg hamar a múlté lesznek, és bátran készülhetünk a szabadtéri programok időszakára.
Ideje szembenéznünk az igazsággal: egyre kevesebb mentségünk van arra, miért ülünk autóba akkor is, ha rövid vagy közepes távon közlekedünk. Az igazi tavasz visszatértével kerékpárra lehet pattanni, és élvezni a szabadságot, a napsütést, és a szmogmentességet... A télen felszedett fölösleges kilók is hamarabb leolvadnak rólunk, ha végre aktívabban mozgunk, főleg ha napi rendszerességgel tesszük.
Nem lehet mentség, hogy mások is inkább kocsiba ülnek! Ha egyre többen választjuk a négy kerék helyett a kettőt, akkor egyre kevesebb autó szennyezi a levegőt környezetünkben. Szerencsére egyre több kerékpárút épül, bár a szükségesnél még mindig lassabban, és jóval kevesebb számban, de épül... mutassuk meg, hogy szükség van rá, és használjuk, amikor csak tehetjük!
A biciklisek KRESZ ismerete is megérne egy külön bejegyzést, de az nem az én témaköröm, maradnék inkább elsősorban az öltözködésre vonatkozó szabályoknál.
Mindenek előtt tisztázzuk a KRESZ szabályai szerinti kötelező és ajánlott elemeket.
Kötelező felszerelésként az alábbiaknak mindenképpen meg kell lennie, mielőtt elindulunk:
- Fehér színű első lámpa
- Piros színű hátsó lámpa
- Egy vagy két, szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú, piros színű fényvisszaverő (prizma)
- Két, egymástól független fék
- Csengő
- Borostyánsárga színű küllőprizma legalább az első keréken
- Fényvisszaverő ruházat (csak lakott területen kívül, ha éjszaka van vagy rosszak a látási viszonyok)
- Ha a kerékpáros sisakot visel és utast nem szállít, lakott területen kívül max. 50 km/h sebességgel haladhat (ugyanitt sisak nélkül csak 40 km/h a megengedett maximális sebesség.)
Ajánlott felszerelés:
- A pedálon és a küllők között borostyánsárga színű prizmák
- Karos szélességjelző prizma (előre fehér, hátra piros színű fényvisszaverővel)
- Visszapillantótükör
- Sárvédő
Látható tehát, hogy a sisak nem feltétlenül kötelező, de erősen ajánlott. Ne az tartson bennünket vissza, hogy rosszul áll, elrontja a frizuránkat. A biztonságunk fontosabb, és ma már igazán egyedi, stílusunknak megfelelő darabokra is szert tehetünk. Sőt, helyhiányra sem hivatkozhatunk, mert már összehajtható kerékpáros sisakokat is vásárolhatunk!
Összecsukható sisakkal kisebb a kényelmetlenség és a helyigény, de nagyobb a biztonság.
Akár virágos-romantikus kedvünkben vagyunk, akár a klasszikusabb mintákat és fazonokat kedveljük, a fejvédőnk is a stílusunkhoz illő lehet.
Öltözék szempontjából az első és legfontosabb szabály, hogy mindig olyan ruházatban induljunk útnak, ami időjárásnak és alkalomnak megfelelő, praktikus és ergonomikus. Tehát ne műszálas, túldekorált és mozgást akadályozó darabokban parádézzunk, hanem természetes alapanyagokból készülő, jó fiziológiás tulajdonságú, a mozgást nem befolyásoló öltözetet válasszunk.
Különösen ügyeljünk arra, hogy az apró részletek vagy éppen nagyobb sallangok ne okozhassanak balesetet (beleakad a hosszú szoknya a sárvédőbe / pedálba, nadrág szára a küllők közé, vagy éppen a trendi sapka a szemünkbe lóg,stb.).
Hölgyeknek kifejezetten ajánlott és igen stílusos is lehet a hátsó kerék elé helyezett szoknyavédő, de legalább láncvédő takaróelem legyen a biciklin. Uraknak vagy a nadrágot előnyben részesítő hölgyeknek a felhajtott nadrágszár, esetleg egy vidám, színes vagy különlegesebb nadrágcsipesz is jól jöhet. Mindezzel nem csak a magunk, és mások testi épségére figyelünk oda, hanem öltözetünket is védjük a koszolódástól, rongálódástól.
Az urak is bátran kerekezzenek a hétköznapokon is, ne csak sportként tekintsenek rá. Ők inkább viselnek sportruházatot a biciklin az én meglátásom szerint, de ha a fent felsorolt tippeket a maguk ruhatárához igazítják, nem kell félniük a nadrág koszolódásától, az elegancia sem feltétlenül szenved csorbát egy-egy biciklibarát összeállítástól. Kiválóan kihasználható oldaltáskák és egyéb kiegészítők könnyítik az ő közlekedésüket is. A tévhittel ellentétben a hölgyek nem az autó alapján ítélik meg a randipartnerüket, így egy kötetlenebb hangulatú találkozóra is bátran gurulhatnak két keréken.
Gyermekeinket is minél hamarabb ismertessük meg a tri- és a biciklizés, vagy futóbiciklizés örömével, de a biztonság az ő esetükben mindennél fontosabb. Komplett felszereléseket is vásárolhatunk, de a minőség ne menjen az ár rovására. Ruházat tekintetében náluk az időjárás viszontagságai mellett a kopásállóság is fontos, ezért ne a legújabb és legdrágább cipőben, ruhában tanítsuk kerekezni csemeténket, de a lábra, bokára nagyon ügyeljünk, mindenképpen jól tartsa és védje a lábbeli azokat.
Ha még picik a gyerekek, vagy hosszabb útra megyünk, a biztonságos utánfutó is jó megoldás, jelző zászlóval, esővédővel, biztonsági övvel felszerelve. Léteznek már speciális vázkialakítású kerékpárok is, dupla gyermeküléssel, vagy akár tandemmé alakítható, betanító kerékpárok is, felcsatalakoztatható gyermek kerékpárral.
Egyedül vagy párban, szűk családi körben vagy kritikus tömegben, kerékpározni az egyik legjobb dolog a világon, és nem utolsó sorban egészséges: hasznos a szervezetünknek és a Földnek, éljetek hát vele! :)
Forrás:
www.3mgdesignstore.com
www.cyclechic.blog.hu
www.facebook.com/CMHungary/
www.loveyourbike.org
www.kerekparos.com
www.pinterest.com